Miejscowość

Miejscowość

Kielce to miasto wojewódzkie województwa świętokrzyskiego. Położone są w południowej części centralnej Polski w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą.

Według legend i podań Kielce zostały założone przed ponad 900 latami przez Mieszka, syna Bolesława Śmiałego.

Miasto pełni ważną rolę regionalnego ośrodka gospodarczego, naukowego, turystycznego i wystawienniczo-targowego. W Kielcach znajduje się dwanaście szkół wyższych, co świadczy o naukowej randze tego miejsca. Dodatkowo miasto jest centrum kulturalnym regionu – to tu odbywają się najważniejsze imprezy – festiwale muzyczne, filmowe, teatralne i inne.

Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery o charakterze geologicznym. W przeszłości były one własnością biskupów krakowskich.

Warto pamiętać, że Kielce to również garnizon wojskowy. W przeszłości stacjonowało tu bardzo wiele jednostek wojskowych.

Kielce stanowią węzeł komunikacyjny, a przez miasto przebiegają drogi międzynarodowe i krajowe nr: 7, 73,74 oraz drogi wojewódzkie.

W Kielcach krzyżują się linie kolejowe łączące Warszawę, Kraków i Częstochowę:

  • linia kolejowa nr 8: Warszawa – Warka – Radom – Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kraków
  • linia kolejowa nr 61: Kielce – Małogoszcz – Włoszczowa – Częstochowa – Lubliniec – Fosowskie 

W granicach miasta znajdują się stacje kolejowe: dworzec kolejowy Kielce, Kielce Białogon i Kielce Herbskie oraz przystanki: Kielce Czarnów, Słowik Przystanek i Kielce Piaski.

W okolicach Kielc znajduje się port lotniczy Kielce-Masłów w Masłowie Pierwszym.

Bardzo sprawnie działa kielecka komunikacja miejska i podmiejska w postaci linii autobusowych oraz komunikacja międzymiastowa z Dworcem PKS w Kielcach czy komunikacja prywatna (indywidualne usługi przewozowe, korporacje taksówkarskie).

Szukasz taniego noclegu w Kielcach? Sprawdź naszą ofertę i cennik!
Hostel-Art – nowy hostel w Kielcach

Comments are closed.